GWP: MIKS SEE ON OLULINE KÜLMAAINETE VALIKUL

Külmaainete kasutamine külmasüsteemides on laialt levinud ning mängib olulist rolli nii tööstuses kui ka igapäevaelus. Külmaained toimivad soojuskandjatena, aidates reguleerida temperatuuri erinevates seadmetes ja süsteemides, alates sügavkülmikutest kuni kliimaseadmeteni. Selles blogipostituses uurime lähemalt külmaainete erinevaid tüüpe, nende omadusi ja ohutusklasse.


Külmaainete tüübid ja nende kasutusvaldkonnad

Külmaained jagunevad peamiselt looduslikeks ja keemilisteks aineteks. Looduslikest gaasidest, mida kasutatakse külmasüsteemides, on tuntumad CO2 (süsinikdioksiid), NH3 (ammoniaak), propaan (R290) ja isobutaan (R600a). Keemiliste ainetena on laialt levinud HFC (fluorosüsivesinike) rühma kuuluvad ained nagu R134a ja R404A.

Sügavkülma ja konditsioneerimise erinevused

Erinevad külmaained sobivad erinevatesse temperatuurivahemikesse. Näiteks sobivad mõned ained paremini sügavkülmadele, teised aga konditsioneerimiseks. Ühte ainet, mis sobiks kasutamiseks kõigis temperatuurivahemikes, pole tänaseks veel leiutatud. See tähendab, et igale rakendusele tuleb valida sobivaim külmaaine vastavalt selle termodünaamilistele omadustele ja ohutusklassile.

GWP: Globaalne Soojendamis Potentsiaal

Külmaainete valikul on oluline mõista nende mõju keskkonnale. Igal külmaainel on oma GWP (globaalne soojendamise potentsiaal) väärtus. GWP näitab, kui palju üks kilogramm külmaainet soodustab globaalse soojenemise teket võrreldes sama koguse süsinikdioksiidiga (CO2). Mida suurem on GWP arv, seda kahjulikum on see aine keskkonnale. Näiteks CO2 GWP on 1, samas kui R404A GWP on 3922.

Alates 1. jaanuarist 2020 ei ole lubatud uutes külmaseadmetes kasutada aineid, mille GWP on üle 2500. See piirang muutus veel rangemaks alates 1. jaanuarist 2022, mil piirnorm langes väärtuseni GWP alla 150. See seab tootjatele ja kasutajatele suure vastutuse valida keskkonnasõbralikumad lahendused.

Beijer Ref ja keskkonnasõbralikud lahendused

Beijer Ref kontsernil on oma täitejaamad mitmes Euroopa riigis. See võimaldab meil kasutada oma märgistusega täitesilindreid, mida laenutame klientidele välja ning kogume tühjaks saades taas kokku. Tühi taara saadetakse tagasi tehasesse, kus pudel pestakse ja täidetakse uue puhta külmaainega. See süsteem aitab vähendada keskkonnamõjusid ja tagab kvaliteetse külmaaine pideva kättesaadavuse.

Saadaval olevad külmaained

Meie laost on igapäevaselt kohe saada järgmised külmaained: 

  • R744/CO2 (GWP 1)
  • R134a (GWP 1430)
  • R404A (GWP 3922) - tohib tänasel päeval kasutada vaid hoolduseks ning kui täidetav kogus ei ületa 10 kg
  • R410A (GWP 2088)
  • R448A (GWP 1387)
  • R407F (GWP 1825)
  • R407C (GWP 1774)
  • R452A (GWP 2140)
  • R32 (GWP 675)
  • R600a (GWP 3)
  • R1234yf (GWP 4) 

Ohutusklassid ja standardid

ISO 817 ja EN 378 standardid määravad iga külmaaine ohutusklassi, sh alternatiivid. Näiteks A2L klassifikatsioonis on esimene täht ohutusklassis kirjeldamas toksilisust. A tähendab madalama ja B kõrgema toksilisuse tasemega külmaainet. Teine osa nimetusest kirjeldab külmaaine tuleohtlikkust: 1 (leegi levik puudub), 2L (madal tuleohtlikkus), 2 (tuleohtlik) ja 3 (suur tuleohtlikkus).

Külmaainete valiku olulisus

Külmaainete kasutamine ja nende õige valik on kriitilise tähtsusega külmasüsteemide efektiivsuse ja keskkonnamõju vähendamiseks. On oluline valida sobiv külmaaine vastavalt seadme töötemperatuurile ja keskkonnanõuetele. Beijer Ref pakub laia valikut külmaaineid ja toetab keskkonnasõbralikke lahendusi läbi oma taaskasutus- ja täitesüsteemide. Õige külmaaine valik aitab tagada süsteemide tõrgeteta töö ja vähendada keskkonnamõju.


Eelmine
Kevadgrill
Järgmine
Beijer Ref osales juhtival külmutustehnoloogia messil Chillventa 2024

Sellel postitusel ei ole vastuseid

Email again:
EST